Wytyczne dotyczące dostarczania gotowych projektów do druku

 

Do druku należy dostarczać tylko pliki w formacie PDF.

PDF jest optymalnym formatem do przenoszenia wszelkich projektów graficznych i publikacji. PDF dzięki wewnętrznej kompresji zapewnia niewielki rozmiar pliku, a wewnętrzna struktura gwarantuje, że na każdym komputerze projekt będzie wyglądał tak samo, co nie jest standardem w przypadku innych formatów.

 

Zanim zapiszesz projekt w formacie PDF

upewnij się czy przy składzie zastosowano się do zasad koniecznych dla prawidłowego wydrukowania pracy.

 

1. Dla prac kolorowych przestrzeń barw: CMYK

Należy unikać dostarczania kolorowych projektów w formacie RGB, może to mieć negatywny wpływ na  kolory. Drukarnia nie bierze odpowiedzialności za jakość wydruku z plików RGB.
Prawidłowe ustawienie przestrzeni barwnej na przykładzie Adobe i Corel prezentujemy na obrazach po lewej stronie.

Dla prac czarno-białych specjalne ustawienia nie są wymagane.

 

2. Definiowanie pól strony PDF

Pole przycięcia (trimbox): np. 297x210 mm
W programach graficznych i edytorach jest to zazwyczaj format strony na której pracujemy, należy sprawdzić czy jej rozmiar odpowiada rozmiarowi zamawianego produktu. Tolerancja dla procesu krojenia to około 1 mm. W formacie PDF znane jako pole przycięcia (angl. trimbox) jest oczekiwanym formatem końcowym produktu, np. 297x210 mm

Pole spadu (bleed box): 2 mm, a dla katalogów 3 mm
W formacie PDF znane jako pole spadu (angl. bleedbox) jest tłem strony, które powinno wystawać poza format strony 2-3 mm. Spad strony podczas obróbki introligatorskiej jest obcinany. Obcięcie spadu zapewnia że tło będzie finalnie sięgać krawędzi formatu bez względu na występujące tolerancje produkcyjne podczas krojenia. Tolerancja dla procesu krojenia to około 1 mm.

Margines: 5 mm
Podczas projektowania wszystkie ważne elementy projektu takie jak tekst, rysunki, itp. nie powinny znajdować się bliżej krawędzi strony niż wyznacza margines. W tym celu warto zdefiniować bezpieczny margines w aplikacji. Umieszczanie ważnych elementów za blisko krawędzi strony może spowodować, że w gotowym produkcie zostaną przycięte. Tolerancja dla procesu krojenia to około 1 mm.

Pola strony dokumentu PDF można sprawdzić z użyciem Adobe Acrobat.

 

3. Eksport/zapis pracy do formatu PDF

Każdy program graficzny jak i edytor tekstowy posiadają możliwość zapisu / eksportu projektu do formatu PDF. Podczas wybrania opcji eksport / zapis do PDF pojawia się możliwość wybrania ustawień zaawansowanych.

W programach graficznych zazwyczaj występują predefiniowane ustawienia dla eksportu do PDF, w tym przypadku wybieramy wg dostępności odpowiednio:

Na obrazkach obok przedstawiamy prawidłowe ustawienia dla popularnych programów.

 

4. Prace wielostronne książki, katalogi

Wszystkie stony umieszczamy kolejno w 1 dokumencie PDF zachowując prawidłową kolejność.

Okładki

 

Dodatkowe ustawienia PDF dla zaawansowanych

 

Ładowanie projektów do druku

 

W celu załadowania projektu PDF

 

Po załadowaniu pliku PDF

Należy wybrać z listy przód, tył lub komplet określając czy załadowano 1 dokument PDF zawierający komplet stron lub osobne dokumenty dla przodu i tyłu. Określenie typu dokumentu jest konieczne aby uruchomić procedurę tworzenia podglądu.

 

Po załadowaniu projektu w ciągu kilkunastu minut otrzymasz na e-mail link do podgląu z nałożonymi liniami:

 

Gdy podglądy nie są prawidłowe

Możesz skasować załadowany plik, a następnie załadować ponownie poprawiony projekt.

 

Popularne błędy w dokumentach PDF