Oprawa szyta drutem
Oprawa klejona
Oprawa spiralna
Proces oprawy miękkiej

Oprawa:


Szyta drutem tzw. "zeszytowa"

Składki (po 4 strony każda) składane są na pół i łączone za pomocą drutu (zszywek). Opcjonalnie zszywki mogą posiadać uszka pozwalające umieścić katalog / książkę w segregatorze.
Grzbiet ma kształt półokrągły, nie leży całkiem płasko. Oprawa znajduje zastosowanie do publikacji o objętości maksymalnie 60-80 stron (w zależności od grubości papieru).
Okładka jest miękka (pozwala się wyginać) Gramatury 250-350g (sztywność wizytówki)

 
Klejona miękka tzw. "oprawa miękka"

Pojedyncze kartki wraz z okładką łączone są za pomocą kleju termotopliwego lub PUR. Grzbiet ma kształt prostokątny, leży całkiem płasko. Oprawa znajduje zastosowanie do publikacji o objętości powyżej 30 stron. Im większą szerokość posiada grzbiet tym lepiej otwiera się książka (szeroki grzbiet wyginając się w łuk poprawia charakterystykę otwierania się książki). Okładka jest miękka (pozwala się wyginać) Gramatury 250-350g (sztywność wizytówki)


Szyto-klejona miękka tzw. "oprawa miękka szyto-klejona"

Składki (po 4 strony każda) składane są na pół i łączone za pomocą drutu lub nici tworząc zeszyty zazwyczaj 16 kartkowe. Następnie różne zeszyty są ze sobą sklejane z użyciem kleju tworząc blok. Grzbiet ma kształt prostokątny, leży całkiem płasko. Oprawa znajduje zastosowanie do publikacji o objętości powyżej 32 stron. Ilość stron musi być podzielna przez 4. Ten rodzaj oprawy charakteryzuje się dobrą otwieralnością bez względu na objętość stron. Okładka jest miękka (pozwala się wyginać) Gramatury 250-350g (sztywność wizytówki)


Klejona twarda tzw. "oprawa twarda"

Opis taki jak "klejona miękka" lecz okładka jest tekturowa - twarda (nie pozwala się wyginać) grubośc około 2 mm zbliżona do segregatora. Od wewnątrz okładka posiada wyklejkę która pokrywa pierwszą stronę okładki i pierwszą stronę bloku środka.


Szyto-klejona twarda "oprawa twarda szyta"

Opis taki jak "szyto-klejona miękka" lecz okładka jest tekturowa - twarda (nie pozwala się wyginać) grubośc około 2 mm zbliżona do segregatora. Od wewnątrz okładka posiada wyklejkę która pokrywa pierwszą stronę okładki i pierwszą stronę bloku środka.


Spiralna

Pojedyncze kartki wraz z okładką łączone są za pomocą spirali metalowej. Grzbiet stanowi spirala, książka leży całkiem płasko. Oprawa znajduje zastosowanie do publikacji o objętości powyżej 8 stron, popularnie stosowana do oprawy menu w restauracjach a także katalogów narażonych na intensywne codzienne używanie. Główną zaletą tej oprawy jest jej łatwość otwierania całkiem na płasko oraz trwałość. Kartki posiadają otwory i przesuwają się lekko na spirali dzięki czemu nie działają żadne siły na grzbiet jak w przypadku innych opraw. Okładka jest miękka (pozwala się wyginać) Gramatury 250-350g (sztywność wizytówki)

Printhub.pl Drukarnia Online