• Wybierz format lub typ produktu, a w następnym kroku uzyskasz wycenę
Wydrukowany katalog firmowy szyty Wydrukowany katalog firmowy szyty
Wydrukowany katalog firmowy szyty Wydrukowany katalog firmowy szyty
Wydrukowany katalog firmowy szyty Wydrukowany katalog firmowy szyty
Porównanie oprawy klejonej i szytej drutem. Porównanie oprawy klejonej i szytej drutem.

Drukowanie katalogów ✔firmowe ✔reklamowe.

 

Jak przygotować projekt do druku katalogu?

Do wydruku katalogów firmowych należy dostarczyć projekt w formacie PDF / X-3 wykonany w rozmiarze zgodnym z makietą zamawianego produktu.
Makieta do projektu oraz jej opis są dostępne na stronie konfiguratora produktu. Przy projektowaniu katalogu należy zachować spad dla tła 3 mm oraz bezpieczny margines dla tekstu minimum 5 mm. Katalog powinien zostać przygotowany w formacie zamawianego produktu, np. A4 bez łączenia poszczególnych stron w składki. Drukarnia stosując automatyczne oprogramowanie do impozycji montuje arkusz drukarski w odpowiedni dla danego katalogu sposób uwzględniając kompensację grzbietu w przypadku oprawy szytej.

 

Jak przygotować grzbiet katalogu?

Podczas projektowania istotną kwestią w przypadku wybrania oprawy klejonej jest szerokość grzbietu okładki katalogu. Ze względu na tolerancje produkcyjne najlepiej jest projektować grzbiet w kolorze okładki. W przypadku wystąpienia grzbietu katalogu o znacznej szerokości, >1 cm można zaprojektować na nim dodatkowy opis np. tytułu wydania.

W przypadku popularnych papierów
Dla środka katalogu drukowanego na papierze o gramaturze 130g w połysku należy liczyć grubość 1 kartki jako 0.08 mm, w przypadku papieru matowego ta wartość to 0.09 mm.
Dla środka katalogu drukowanego na papierze o gramaturze 170g te wartości to odpowiednio 0.09 i 0.10 mm.

Konfigurator katalogów w serwisie internetowym drukarni automatycznie wylicza grubość grzbietu drukowanego katalogu. Po wybraniu papieru dla środka katalogu oraz wpisaniu ilości stron system automatycznie obliczy i wyświetli grubość grzbietu w sekcji okładka.

 

Jak drukujemy katalogi?

Zapewniamy wydruk katalogów firmowych w dwóch różnych technologiach co czyni naszą ofertę elastyczną i dopasowaną do potrzeb klienta. Do nakładów od 1 do kilkuset sztuk stosowana jest cyfrowa technologia druku, natomiast w nakładach liczonych w tysiącach stosujemy technologię druku offsetowego. Realizujemy druk katalogów w czerni i kolorze na szerokiej ofercie papierów. Popularne kombinacje papierów w druku katalogów to 250-300g na okładkę + 130-170g na środek katalogu. Mogą państwo sami zdecydować jaką kombinację papierów dla środka i wnętrza drukarnia zastosuje lub skorzystać z naszego doradztwa.

 

Jakie uszlachetnienia są dostępne dla drukowanych katalogów?

Wydruk katalogu może zostać uszlachetniony lakierem lub laminatem foliowym mat/połysk a także lakierem wybiórczym UV. Uszlachetniania wydatnie wpływają na walory estetyczne oraz trwałość drukowanych katalogów firmowych.

 

 

Jakie rodzaje opraw stosowane są przy katalogach?

 

Oprawa szyta drutem

W tego typu oprawie do łączenia kartek stosuje się drut, popularnie spotykany w zeszytach, stąd potocznie stosowana nazwa "oprawa zeszytowa". Oprawa zeszytowa ma zastosowanie dla katalogów o objętości od 8 do kilkudziesięciu stron (zależy bezpośrednio od grubości zastosowanego papieru). Grzbiet w tej oprawie ma łagodny kształt w odróżnieniu od katalogu w oprawie klejonej. W oprawie szytej drutem ilość stron katalogu musi być podzielna przez 4. Oprawa szyta typu jest mniej trwała od oprawy klejonej ponieważ kartki są zamocowane tylko w dwóch punktach, a nie na całej długości. Oprawa szyta drutem jest najtańszą z dostępnych w ofercie.

 

Oprawa klejona

Najpopularniejszy typ oprawy katalogów. Okładki w katalogach w oprawie klejonej to zazwyczaj papiery i kartony w gramaturach 250-350g - sztywnością zbliżone do wizytówki. Oprawę klejoną stosuje się przy katalogach o objętości co najmniej 60 stron. Grzbiet okładki katalogu powinien mieścić się w zakresie szerokości od 4 do 50 mm. Katalogi firmowe o małej ilości stron są w tej technologii niewykonalne i wymagają zastosowania oprawy szytej drutem.

W oprawie klejonej w zależności od potrzeby stosowane są dwie technologie klejenia: Hot-melt i PUR.

Hot-melt (klej na gorąco) jest najpopularniejszą metodą spotykaną powszechnie w katalogach od dziesięcioleci. Istnieje wiele odmian kleju w tej technologii która jest ciągle udoskonalana. Najnowsze odmiany kleju na gorąco osiągają parametry elastyczności jak i trwałości zbliżone do kleju poliuretanowego co wydatnie zwiększa jego zastosowanie.
Hot-melt charakteryzuje się wysoką trwałością, spoiny klejowej i korzystną ceną produkcji. Jest najbardziej odpowiedni dla katalogów w oprawie miękkiej drukowanych na papierze niepowlekanym.  Jego istotną zaletą jest szybkość wiązania, która następuje zaraz po ostygnięciu kleju, pozwalając na dalszą obróbkę introligatorską i szybką dostawę gotowego produktu do odbiorcy.

PUR (klej poliuretanowy) - Klej utwardzany podczas reakcji chemicznej, uzyskuje wysoką elastyczność i przyczepność do wszelkich podłoży drukowych. Daje to wymierne korzyści przy klejeniu katalogów w których wewnątrz zastosowano sztywny papier powlekany. Dzięki elastycznej spoinie klejowej katalog pozwala się łatwo rozkładać bez ryzyka pęknięcia grzbietu

 

Oprawa spiralna

Oprawa popularnie stosowana w różnych dokumentacjach, menu, katalogach, które będą intensywnie eksploatowane. Dzięki perforacji kartek i zastosowaniu metalowej spirali, kartki dowolnej sztywności można swobodnie przewracać utrzymując płaski charakter katalogu. Brak grzbietu umożliwia przełamywanie katalogu w dowolny sposób. Jest to oprawa bardzo wygodna w użyciu. Możliwość wyboru spirali w różnych kolorach może stanowić dodatkową ozdobę.

 

Printhub.pl Drukarnia Online