Książki

  • Wybierz format / typ produktu
Wydruk książki w oprawie twardej Wydruk książki w oprawie twardej
Wydruk książki w oprawie miękkiej Wydruk książki w oprawie miękkiej
Wydruk książki w oprawie miękkiej Wydruk książki w oprawie miękkiej
Wydruk książki w oprawie spiralnej Wydruk książki w oprawie spiralnej
Książka wydrukowana na papierze białym Książka wydrukowana na papierze białym
Książka wydrukowana na papierze kremowym Książka wydrukowana na papierze kremowym
Książka wydrukowana na papierze postarzanym Książka wydrukowana na papierze postarzanym

Drukowanie książek z PDF ✓offset ✓cyfra

 

Porównanie parametrów technicznych oferowanych papierów

Papier to istotna kwestia podczas produkcji książki. Pod uwagę warto wziąć przede wszystkim wagę i grubość książki. Jeżeli książka posiada niewiele stron, zastosowanie papieru spulchnianego o znacznej grubości może przynieść korzystny efekt. W Przypadku książek o znacznej ilości stron, trzeba rozważyć jej znaczną wagę i objętność, w tym przypadku warto stosować papiery o mniejszej grubości i wadze. Rozmiar grzbietu w różnych typach oprawy ma swój limit dlatego kwestia jego grubości ma znaczenie. Papiery Amber charakteryzują się przede wszystkim wysoką białością w przeciwieństwie do papierów Ecco Book, które mają kolor kremowy podobny do tego w starych książkach.

 

Nazwa papieru Gramatura (g/m²) nieprzezroczystość (%) Białość (CIE) Grubość (µm)
Amber Graphic 80 92 143 99
Amber Graphic 90 94 143 110
Amber Preprint 90 95 167 117
Ecco Book Cream 2.0 60 92 75 120
Ecco Book Cream 2.0 70 93 75 140
Ecco Book Lux 1.8 90 90 75 162

 

 

 

Typy oprawy książek

 

Oprawa miękka  - najpopularniejsza

Książki w oprawie miękkiej posiadają okładkę z papieru/kartonu o gramaturach 250-350g - (sztywnością zbliżone do wizytówki).

 

Oprawa twarda - wysoka cena i długi czas realizacji

Książki w oprawie twardej posiadają okładkę z tektury litej grubości około 2 mm. (wysoka sztywność, nie pozwala się swobodnie wyginać)

 


 

Sposoby łączenia kartek wewnątrz bloku książki

 

Szyta / Zeszytowa

Kartki łączone są w dwóch miejscach z użyciem drutu/zszywek. Oprawa ma zastosowanie dla książki o objętości od 8 do kilkudziesięciu stron (zależnie od grubości zastosowanego papieru). Ilość stron wnętrza książki musi być podzielna przez 4. Grzbiet w tej oprawie ma kształt okrągły. Książki wykonane w tej oprawie cechuje łatwa otwieralność. Oprawa szyta drutem jest najtańszą z dostępnych w ofercie drukarni.

 

Klejona

Najpopularniejniejszy typ oprawy książek. Kartki sklejane są równolegle do siebie na krawędzi. Grzbiet książki jest prostokątny, a jego szerokość waha się w zakresie 3-50 mm. Oprawę klejoną stosuje się przy książkach o objętości minimum 60 stron. Publikacje nie osiągające grzbietu 3 mm wymagają zastosowania oprawy szytej. Książki wykonane w oprawie klejonej ze względu na równoległe sklejenie kartek, posiadają gorszą otwieralność niż książki szyte.

W oprawie klejonej w zależności od potrzeby stosowane są dwie technologie klejenia: Na gorąco i PUR.

Hot-melt (klej na gorąco) jest najpopularniejszą metodą spotykaną powszechnie w książkach od dziesięcioleci. Istnieje wiele odmian kleju w tej technologii która jest ciągle udoskonalana. Najnowsze typy kleju na gorąco osiągają parametry elastyczności jak i trwałości zbliżone do kleju poliuretanowego co wydatnie zwiększa ich zastosowanie.
Hot-melt charakteryzuje się wysoką trwałością, spoiny klejowej i korzystną ceną i wydajnością produkcji. Jest najbardziej odpowiedni dla książek drukowanych na papierze niepowlekanym.  Jego istotną zaletą jest szybkość wiązania, która następuje zaraz po wystygnięciu kleju (około 3 minut), pozwalając na dalszą obróbkę introligatorską i szybką dostawę gotowego produktu do odbiorcy.

PUR (klej poliuretanowy) - Klej utwardzany podczas reakcji chemicznej, uzyskuje wysoką elastyczność i przyczepność do wszelkich podłoży drukowych. Daje to wymierne korzyści przy klejeniu książek i katalogów w których wewnątrz zastosowano papier powlekany - kredowy.

 

Szyto-klejona

Jest to typ kombinowanej oprawy w której kartki są szyte w zeszyty 16 katrkowe, a następnie klejone razem w całość tworząc książkę o objętości do kilkuset stron. Oprawa szyto-klejona łączy najlepsze cechy obu wyżej wymienionych opraw szytej i klejonej. Łatwa otwieralność książki - tak jak w oprawie szytej + duża pojemność i grzbiet prostokątny o szerokości do 50 mm - tak jak w oprawie klejonej.

 

Oprawa spiralna

Oprawa popularnie stosowana w różnych dokumentacjach, menu, katalogach, które będą intensywnie eksploatowane. Dzięki perforacji kartek i zastosowaniu metalowej spirali, kartki dowolnej sztywności można swobodnie przewracać mnóstwo razy. Brak grzbietu umożliwia przełamywanie książki w dowolny sposób. Jest to oprawa bardzo wygodna w użyciu i bardzo trwała. Możliwość wyboru spirali w różnych kolorach może stanowić dodatkową ozdobę książki.

 

 

Drukowanie książek

Zapewniamy drukowanie książek w dwóch różnych technologiach co czyni naszą ofertę elastyczną i dopasowaną do potrzeb klienta. Do nakładów od 1 do kilkuset sztuk stosowana jest cyfrowa technologia druku, natomiast w nakładach liczonych w tysiącach stosujemy technologię druku offsetowego. Realizujemy wydruk książek w czerni i kolorze na papierach niepowlekanych, powlekanych, barwionych, objętościowych.

 

Printhub.pl Drukarnia Online