Książki

  • Wybierz format / typ produktu
Wydruk książki w oprawie twardej Wydruk książki w oprawie twardej
Wydruk książki w oprawie miękkiej Wydruk książki w oprawie miękkiej
Wydruk książki w oprawie miękkiej Wydruk książki w oprawie miękkiej
Wydruk książki w oprawie spiralnej Wydruk książki w oprawie spiralnej
Książka wydrukowana na papierze białym Książka wydrukowana na papierze białym
Książka wydrukowana na papierze kremowym Książka wydrukowana na papierze kremowym
Książka wydrukowana na papierze postarzanym Książka wydrukowana na papierze postarzanym
Książka w oprawie twardej - klejonej. Okładka zdobiona lakierem wybiórczym Książka w oprawie twardej - klejonej. Okładka zdobiona lakierem wybiórczym
Środek książki w oprawie twardej - klejonej wydrukowany w pełnym kolorze na papierze kredowanym. Środek książki w oprawie twardej - klejonej wydrukowany w pełnym kolorze na papierze kredowanym.
Książka arabska w oprawie twardej - klejonej, czytana od prawej do lewej z grzbietem po prawej stronie. Książka arabska w oprawie twardej - klejonej, czytana od prawej do lewej z grzbietem po prawej stronie.
Książka arabska o objętości około 1000 stron w oprawie twardej - klejonej z tasiemką czytelniczą. Książka arabska o objętości około 1000 stron w oprawie twardej - klejonej z tasiemką czytelniczą.

Drukowanie książek z PDF ✓offset ✓cyfra

 

Porównanie parametrów technicznych oferowanych papierów

Papier to istotna kwestia podczas druku książki. Pod uwagę warto wziąć przede wszystkim wagę i grubość książki. Jeżeli książka posiada niewiele stron, zastosowanie papieru spulchnianego o znacznej grubości może przynieść korzystny efekt. W Przypadku książek o znacznej ilości stron, trzeba rozważyć jej znaczną wagę i objętność, w tym przypadku warto stosować papiery o mniejszej grubości i wadze. Rozmiar grzbietu w różnych typach oprawy ma swój limit dlatego kwestia jego grubości ma znaczenie. Papiery Speed-E charakteryzują się przede wszystkim wysoką białością w przeciwieństwie do papierów Ecco Book, które mają kolor naturalny lub kremowy podobny do tego spotykanego w starych książkach.

 

Nazwa papieru Gramatura (g/m²) nieprzezroczystość (%) Białość (CIE) Grubość (µm)
Speed-E 80 89 146 101
Speed-E 90 91 146 111
Speed-E 100 91 146 124
Ecco Book 1.4 60 94 80 84
Ecco Book 1.6 70 97 80 112
Ecco Book Cream 2.0 60 92 73.5 120
Ecco Book Cream 2.0 70 93 73.5 140
Ecco Book Cream 2.0 80 94 73.5 160
Ecco Book Cream 2.0 90 94 73.5 180

 

Opis wybranych surowców:

 

Speed E

Papier offsetowy o bardzo dobrej gładkości i jakości wykończenia powierzchni. Produkowany jest zgodnie z  normami  ISO  9002  oraz  ISO  14001  przy  zastosowaniu  najnowocześniejszych technologii.  Może  być wykorzystywany do druków, gdzie wymagana jest odporność na starzenie.

 

Ecco Book

Niepowlekany, drzewny papier objętościowy. Wyprodukowany w 100%z masy termo-mechanicznej. Charakteryzuje się dużą grubością w stosunku do gramatury oraz bardzo wysoką nieprzezroczystością. Wysoki wolumen i duża nieprzezroczystość papieru pozwalają zastosować niższą gramaturę niż w przypadku standardowych papierów offsetowych. Oznacza to mniejsze zużycie papieru, czyli niższe koszty produkcji i kolportażu.

 

Lux Cream

Wysokiej jakości kremowy, drzewny papier niepowlekany, pigmentowany o wysokiej nieprzezroczystości. Dzięki gładkiej powierzchni sprawdza się dobrze w druku 4+4. Przesyłka z pracą wydrukowaną na Lux Cream będzie lżejsza niż przesyłka z porównywalną pracą na standardowym papierze niepowlekanym. 

 

 

 

Typy oprawy książek

 

Oprawa miękka  - najpopularniejsza

Książki w oprawie miękkiej posiadają okładkę z papieru/kartonu o gramaturach 250-350g - (sztywnością zbliżone do wizytówki).

 

Oprawa twarda - wysoka cena i długi czas realizacji

Książki w oprawie twardej posiadają okładkę z tektury litej grubości około 2 mm. (wysoka sztywność, nie pozwala się swobodnie wyginać)

 


 

Sposoby łączenia kartek wewnątrz bloku książki

 

Szyta / Zeszytowa

Kartki łączone są w dwóch miejscach z użyciem drutu/zszywek. Oprawa ma zastosowanie dla książki o objętości od 8 do kilkudziesięciu stron (zależnie od grubości zastosowanego papieru). Ilość stron wnętrza książki musi być podzielna przez 4. Grzbiet w tej oprawie ma kształt okrągły. Książki wykonane w tej oprawie cechuje łatwa otwieralność. Oprawa szyta drutem jest najtańszą z dostępnych w ofercie drukarni.

 

Klejona

Najpopularniejniejszy typ oprawy książek. Kartki sklejane są równolegle do siebie na krawędzi. Grzbiet książki jest prostokątny, a jego szerokość waha się w zakresie 3-50 mm. Oprawę klejoną stosuje się przy książkach o objętości minimum 50 stron. Publikacje nie osiągające grzbietu 3 mm wymagają zastosowania oprawy szytej. Książki wykonane w oprawie klejonej ze względu na równoległe sklejenie kartek, posiadają gorszą otwieralność niż książki szyte. W kwestii łatwości otwierania duże znaczenie ma również objętość książki (grubość grzbietu). Książki o dużej objętości gdzie grzbiet jest szerokości kilku cm otwieralność jest bardzo dobra. W tej kwestii można przyjąć zasadę że im grubszy grzbiet tym lepiej.

W oprawie klejonej w zależności od potrzeby stosowane są dwie technologie klejenia: Na gorąco i PUR.

Hot-melt (klej na gorąco) jest najpopularniejszą metodą spotykaną powszechnie w książkach od dziesięcioleci. Istnieje wiele odmian kleju w tej technologii która jest ciągle udoskonalana. Najnowsze typy kleju na gorąco osiągają parametry elastyczności jak i trwałości zbliżone do kleju poliuretanowego co wydatnie zwiększa ich zastosowanie.
Hot-melt charakteryzuje się wysoką trwałością, spoiny klejowej i korzystną ceną i wydajnością produkcji. Jest najbardziej odpowiedni dla książek drukowanych na papierze niepowlekanym.  Jego istotną zaletą jest szybkość wiązania, która następuje zaraz po wystygnięciu kleju (około 3 minut), pozwalając na dalszą obróbkę introligatorską i szybką dostawę gotowego produktu do odbiorcy.

PUR (klej poliuretanowy) - Klej utwardzany podczas reakcji chemicznej, uzyskuje wysoką elastyczność i przyczepność do wszelkich podłoży drukowych. Daje to wymierne korzyści przy klejeniu książek i katalogów w których wewnątrz zastosowano papier powlekany - kredowy.

 

Szyto-klejona

Jest to typ kombinowanej oprawy w której kartki są szyte w zeszyty 16 katrkowe, a następnie klejone razem w całość tworząc książkę o objętości do kilkuset stron. Oprawa szyto-klejona łączy najlepsze cechy obu wyżej wymienionych opraw szytej i klejonej. Łatwa otwieralność książki - tak jak w oprawie szytej + duża pojemność i grzbiet prostokątny o szerokości do 50 mm - tak jak w oprawie klejonej.

 

Oprawa spiralna

Oprawa popularnie stosowana w różnych dokumentacjach, menu, katalogach, które będą intensywnie eksploatowane. Dzięki perforacji kartek i zastosowaniu metalowej spirali, kartki dowolnej sztywności można swobodnie przewracać mnóstwo razy bez ryzyka wypadania kartek jak to ma miejsce przy pozostałych oprawach przy intensywnej codziennej eksploatacji. Brak grzbietu umożliwia przełamywanie książki w dowolny sposób. Jest to oprawa bardzo wygodna w użyciu i bardzo trwała. Możliwość wyboru spirali w różnych kolorach może stanowić dodatkową ozdobę książki.

 

Drukowanie książek

Zapewniamy drukowanie książek w dwóch różnych technologiach co czyni naszą ofertę elastyczną i dopasowaną do potrzeb klienta. Do nakładów od 1 do kilkuset sztuk stosowana jest cyfrowa technologia druku, natomiast w nakładach wyższych stosujemy technologię druku offsetowego. Realizujemy wydruk książek w czern, kolorze CMYK oraz Pantone na papierach niepowlekanych, powlekanych, barwionych, objętościowych.

 

Printhub.pl Drukarnia Online