• Wybierz format / typ produktu
Wydruk książki w oprawie twardej
Wydruk książki w oprawie miękkiej
Wydruk książki w oprawie miękkiej
Wydruk książki w oprawie spiralnej
Książka wydrukowana na papierze białym
Książka wydrukowana na papierze kremowym
Książka wydrukowana na papierze postarzanym

Porównanie parametrów technicznych oferowanych papierów

Papier to istotna kwestia podczas produkcji książki. Pod uwagę warto wziąć przede wszystkim wagę i grubość książki. Jeżeli książka posiada niewiele stron, zastosowanie papieru spulchnianego o znacznej grubości może przynieść korzystny efekt. W Przypadku książek o znacznej ilości stron, trzeba rozważyć jej znaczną wagę i objętność, w tym przypadku warto stosować papiery o mniejszej grubości i wadze. Rozmiar grzbietu w różnych typach oprawy ma swój limit dlatego kwestia jego grubości ma znaczenie. Papiery Amber charakteryzują się przede wszystkim wysoką białością w przeciwieństwie do papierów Ecco Book, które mają kolor kremowy podobny do tego w starych książkach.

 

Nazwa papieru Gramatura (g/m²) nieprzezroczystość (%) Białość (CIE) Grubość (µm)
Amber Graphic 80 92 143 99
Amber Graphic 90 94 143 110
Amber Preprint 90 95 167 117
Ecco Book Cream 2.0 60 92 75 120
Ecco Book Cream 2.0 70 93 75 140
Ecco Book Lux 1.8 90 90 75 162

 

 

 

Typy opraw książek

 

Szyta drutem

W tego typu oprawie do łączenia kartek stosuje się drut, popularnie spotykany w zeszytach, stąd potocznie stosowana nazwa "oprawa zeszytowa". Oprawa zeszytowa ma zastosowanie dla książki o objętości od 8 do kilkudziesięciu stron (zależy bezpośrednio od grubości zastosowanego papieru). Grzbiet w tej oprawie ma łagodny kształt w odróżnieniu od książki w oprawie miękkiej. W tego typu oprawie ilość stron ksiązki musi być podzielna przez 4. Oprawa tego typu jest mniej trwała od oprawy miękkiej klejonej ponieważ kartki są zamocowane tylko w dwóch punktach, a nie na całej długości. Oprawa szyta drutem jest najtańszą z dostępnych w ofercie.

 

Miękka klejona

Najpopularniej spotykana oprawa książek. Główną cechą tej oprawy jest okładka z papieru, który pozwala się wyginać (jest miękki). Okładki w książkach w oprawie miękkiej to zazwyczaj papiery w gramaturach 250-350g - sztywnością zbliżone do wizytówki. Oprawę tego typu stosuje się przy książkach o objętości conajmniej kilkadziesiąt stron. Grzbiet może mieć grubość od 5 do 50 mm. Publikacje o małej ilości stron są w tej technologii niewykonalne i wymagają zastosowania oprawy szytej drutem.

W oprawie miękkiej do sklejania kartek w zależności od potrzeby stosowane są dwie technologie klejenia: Hot-melt i PUR.

Hot-melt (klej na gorąco) jest najpopularniejszą metodą spotykaną powszechnie w książkach od dziesięcioleci.
Hot-melt charakteryzuje się wysoką trwałością, sztywnością spoiny klejowej i korzystną ceną, jest odpowiedni dla książek drukowanych na papierze o typowej gramaturze 60 - 120 g.
Klej tego typu nie jest elastyczny dlatego rozkładanie książki zupełnie na płasko jest trudne lub nawet niemożliwe (zależy to bezpośrednio od sztywności zastosowanego papieru wewnątrz książki)

PUR (klej poliuretanowy) - to nowsza technologia w której zwiększono elastyczność spoiny klejowej. Daje to wymierne korzyści szczególnie odczuwalne są przy klejeniu książek i katalogów w których wewnątrz zastosowano sztywny papier o znacznej gramaturze. Dzięki elastycznej spoinie klejowej książka łatwiej się rozkłada. Technologia PUR jest droższa w wykonaniu od Hot-melt.

 

Oprawa twarda

Najdroższa z dostępnych opraw oparta na sztywnej tekturowej okładce posiadającej grubość około 2 mm. Popularnie stosowana w encyklopediach i innych wymagających wyjątkowej prezencji wydaniach. Pozwala łatwo rozłożyć książkę prawie zupełnie na płasko bez ryzyka pęknięcia grzbietu. Druk okładki w tego typu oprawie odbywa się na papierze cienkim, którym następnie okleja się tekturę o znacznej grubości i sztywności. Książki w oprawie tego typu są ciężkie i odporne uszkodzenia, np. zaginanie rogów.

 

Oprawa spiralna

Oprawa popularnie stosowana w różnych dokumentacjach, menu, katalogach, które będą intensywnie eksploatowane. Dzięki perforacji kartek i zastosowaniu metalowej spirali, kartki dowolnej sztywności można swobodnie przewracać. Brak grzbietu umożliwia przełamywanie książki w dowolny sposób. Jest to oprawa bardzo wygodna w użyciu. Możliwość wyboru spirali w różnych kolorach może stanowić dodatkową ozdobę.

 

Druk

Zapewniamy druk w dwóch różnych technologiach co czyni naszą ofertę elastyczną i dopasowaną do potrzeb klienta. Do nakładów od 1 do kilkuset sztuk stosowana jest cyfrowa technologia druku, natomiast w nakładach liczonych w tysiącach stosujemy technologię druku offsetowego. Realizujemy druk w czerni i kolorze.