• Wybierz format / typ produktu
Wydrukowany katalog firmowy szyty Wydrukowany katalog firmowy szyty
Wydrukowany katalog firmowy szyty Wydrukowany katalog firmowy szyty
Wydrukowany katalog firmowy szyty Wydrukowany katalog firmowy szyty
Porównanie oprawy klejonej i szytej drutem. Porównanie oprawy klejonej i szytej drutem.

Druk katalogów - firmowe, reklamowe.

 

Projekt

Do wydruku katalogów reklamowych należy dostarczyć projekt w formacie PDF wykonany w rozmiarze zgodnym z makietą zamawianego produktu.
Makieta do projektu oraz jej opis są dostępne na stronie konfiguratora produktu. 

 

Grzbiet okładki

Podczas projektowania istotną kwestią w przypadku wybrania oprawy klejonej jest szerokość grzbietu okładki.
Dla papieru środka o gramaturze 130g w połysku należy liczyć grubość 1 kartki jako 0.08 mm, w przypadku papieru matowego ta wartość to 0.09 mm.
Dla papieru środka o gramaturze 170g te wartości to odpowiednio 0.09 i 0.10 mm.
Kolor grzbietu ze względów estetycznych i tolerancji produkcyjnych najbezpieczniej jest projektować w kolorze okładki.

 

Druk

Zapewniamy wydruk katalogów w dwóch różnych technologiach co czyni naszą ofertę elastyczną i dopasowaną do potrzeb klienta. Do nakładów od 1 do kilkuset sztuk stosowana jest cyfrowa technologia druku, natomiast w nakładach liczonych w tysiącach stosujemy technologię druku offsetowego. Realizujemy druk katalogów w czerni i kolorze na szerokim spektrum papierów. Popularne kombinacje papierów to 250-300g na okładkę + 130-170g na środek katalogu.

 

Uszlachetnianie

Wydruk katalogu może zostać uszlachetniony w lakier lub laminat foliowy mat/połysk a także lakier wybiórczy UV.

 

Oprawy dostępne dla katalogów reklamowych:

 

Szyta drutem

W tego typu oprawie do łączenia kartek stosuje się drut, popularnie spotykany w zeszytach, stąd potocznie stosowana nazwa "oprawa zeszytowa". Oprawa zeszytowa ma zastosowanie dla książki o objętości od 8 do kilkudziesięciu stron (zależy bezpośrednio od grubości zastosowanego papieru). Grzbiet w tej oprawie ma łagodny kształt w odróżnieniu od książki w oprawie miękkiej. W tego typu oprawie ilość stron ksiązki musi być podzielna przez 4. Oprawa tego typu jest mniej trwała od oprawy miękkiej klejonej ponieważ kartki są zamocowane tylko w dwóch punktach, a nie na całej długości. Oprawa szyta drutem jest najtańszą z dostępnych w ofercie.

 

Miękka klejona

Najpopularniejniejszy typ oprawy książek. Podstawową cechą tej oprawy jest okładka z papieru, który pozwala się wyginać (jest miękki). Okładki w książkach w oprawie miękkiej to zazwyczaj papiery i kartony w gramaturach 250-350g - sztywnością zbliżone do wizytówki. Oprawę miękką stosuje się przy książkach o objętości conajmniej 80 stron. Grzbiet powinien mieć szerokość od 5 do 50 mm. Publikacje o małej ilości stron są w tej technologii niewykonalne i wymagają zastosowania oprawy szytej drutem.

W oprawie miękkiej do klejenia w zależności od potrzeby stosowane są dwie technologie klejenia: Hot-melt i PUR.

Hot-melt (klej na gorąco) jest najpopularniejszą metodą spotykaną powszechnie w książkach od dziesięcioleci. Istnieje wiele odmian kleju w tej technologii która jest ciągle udoskonalana. Najnowsze odmiany kleju na gorąco osiągają parametry elastyczności jak i trwałości zbliżone do kleju poliuretanowego co wydatnie zwiększa jego zastosowanie.
Hot-melt charakteryzuje się wysoką trwałością, spoiny klejowej i korzystną ceną producji. Jest najbardziej odpowiedni dla książek w oprawie miękkiej drukowanych na papierze niepowlekanym.  Jego istotną zaletą jest szybkość wiązania, która następuje zaraz po ostygnięciu kleju, pozwalając na dalszą obróbkę introligatorską i szybką dostawę gotowego produktu do odbiorcy.

PUR (klej poliuretanowy) - Klej utwardzany podczas reakcji chemicznej, uzyskuje wysoką elastyczność i przyczepność do wszelkich podłoży drukowych. Daje to wymierne korzyści przy klejeniu książek i katalogów w których wewnątrz zastosowano sztywny papier powlekany. Dzięki elastycznej spoinie klejowej książka pozwala się łatwo rozkładać bez ryzyka pęknięcia grzbietu

 

Oprawa spiralna

Oprawa popularnie stosowana w różnych dokumentacjach, menu, katalogach, które będą intensywnie eksploatowane. Dzięki perforacji kartek i zastosowaniu metalowej spirali, kartki dowolnej sztywności można swobodnie przewracać. Brak grzbietu umożliwia przełamywanie książki w dowolny sposób. Jest to oprawa bardzo wygodna w użyciu. Możliwość wyboru spirali w różnych kolorach może stanowić dodatkową ozdobę.

Printhub.pl Drukarnia Online