• Wybierz format / typ produktu
Porównanie oprawy klejonej i szytej drutem.

Katalogi, broszury firmowe

 

Projekt

Do druku katalogów reklamowych należy dostarczyć projekt w formacie PDF wykonany w rozmiarze zgodnym z makietą zamawianego produktu.
Makieta do projektu oraz jej opis są dostępne na stronie konfiguratora produktu. 

 

Grzbiet okładki

Podczas projektowania istotną kwestią w przypadku wybrania oprawy klejonej jest szerokość grzbietu okładki.
Dla papieru środka o gramaturze 130g w połysku należy liczyć grubość 1 kartki jako 0.08 mm, w przypadku papieru matowego ta wartość to 0.09 mm.
Dla papieru środka o gramaturze 170g te wartości to odpowiednio 0.09 i 0.10 mm.
Kolor grzbietu ze względów estetycznych i tolerancji produkcyjnych najbezpieczniej jest projektować w kolorze okładki.

 

Druk

Zapewniamy druk w dwóch różnych technologiach co czyni naszą ofertę elastyczną i dopasowaną do potrzeb klienta. Do nakładów od 1 do kilkuset sztuk stosowana jest cyfrowa technologia druku, natomiast w nakładach liczonych w tysiącach stosujemy technologię druku offsetowego. Realizujemy druk w czerni i kolorze na szerokim spektrum papierów. Popularne kombinacje papierów to 250-300g na okładkę + 130-170g na środek katalogu.

 

Uszlachetnianie

Wydruk może zostać uszlachetniony w lakier lub laminat foliowy mat/połysk a także  lakier wybiórczy UV.

 

Oprawy dostępne dla katalogów reklamowych:

 

Szyta drutem

W tego typu oprawie do łączenia kartek stosuje się drut, popularnie spotykany w zeszytach, stąd potocznie stosowana nazwa "oprawa zeszytowa". Oprawa zeszytowa ma zastosowanie dla książki o objętości od 8 do kilkudziesięciu stron (zależy bezpośrednio od grubości zastosowanego papieru). Grzbiet w tej oprawie ma łagodny kształt w odróżnieniu od książki w oprawie miękkiej. W tego typu oprawie ilość stron ksiązki musi być podzielna przez 4. Oprawa tego typu jest mniej trwała od oprawy miękkiej klejonej ponieważ kartki są zamocowane tylko w dwóch punktach, a nie na całej długości. Oprawa szyta drutem jest najtańszą z dostępnych w ofercie.

 

Miękka klejona

Najpopularniej spotykana oprawa książek. Główną cechą tej oprawy jest okładka z papieru, który pozwala się wyginać (jest miękki). Okładki w książkach w oprawie miękkiej to zazwyczaj papiery w gramaturach 250-350g - sztywnością zbliżone do wizytówki. Oprawę tego typu stosuje się przy książkach o objętości conajmniej kilkadziesiąt stron. Grzbiet może mieć grubość od 5 do 50 mm. Publikacje o małej ilości stron są w tej technologii niewykonalne i wymagają zastosowania oprawy szytej drutem.

W oprawie miękkiej do sklejania kartek w zależności od potrzeby stosowane są dwie technologie klejenia: Hot-melt i PUR.

Hot-melt (klej na gorąco) jest najpopularniejszą metodą spotykaną powszechnie w książkach od dziesięcioleci.
Hot-melt charakteryzuje się wysoką trwałością, sztywnością spoiny klejowej i korzystną ceną, jest odpowiedni dla książek drukowanych na papierze o typowej gramaturze 60 - 120 g.
Klej tego typu nie jest elastyczny dlatego rozkładanie książki zupełnie na płasko jest trudne lub nawet niemożliwe (zależy to bezpośrednio od sztywności zastosowanego papieru wewnątrz książki)

PUR (klej poliuretanowy) - to nowsza technologia w której zwiększono elastyczność spoiny klejowej. Daje to wymierne korzyści szczególnie odczuwalne są przy klejeniu książek i katalogów w których wewnątrz zastosowano sztywny papier o znacznej gramaturze. Dzięki elastycznej spoinie klejowej książka łatwiej się rozkłada. Technologia PUR jest droższa w wykonaniu od Hot-melt.

 

Oprawa spiralna

Oprawa popularnie stosowana w różnych dokumentacjach, menu, katalogach, które będą intensywnie eksploatowane. Dzięki perforacji kartek i zastosowaniu metalowej spirali, kartki dowolnej sztywności można swobodnie przewracać. Brak grzbietu umożliwia przełamywanie książki w dowolny sposób. Jest to oprawa bardzo wygodna w użyciu. Możliwość wyboru spirali w różnych kolorach może stanowić dodatkową ozdobę.