• Wybierz format lub typ produktu, a w następnym kroku uzyskasz wycenę
Wydrukowany katalog firmowy szyty
Wydrukowany katalog firmowy szyty
Wydrukowany katalog firmowy szyty
Porównanie oprawy klejonej i szytej drutem.

Drukowanie katalogów ✔firmowe ✔reklamowe.

 

Jak przygotować projekt do druku katalogu?

Do wydruku katalogów firmowych należy dostarczyć projekt w formacie PDF / X-3 wykonany w rozmiarze zgodnym z makietą zamawianego produktu.
Makieta do projektu oraz jej opis są dostępne na stronie konfiguratora produktu. Przy projektowaniu katalogu należy zachować spad dla tła 3 mm oraz bezpieczny margines dla tekstu minimum 5 mm. Katalog powinien zostać przygotowany w formacie zamawianego produktu, np. A4 bez łączenia poszczególnych stron w składki. Drukarnia stosując automatyczne oprogramowanie do impozycji montuje arkusz drukarski w odpowiedni dla danego katalogu sposób uwzględniając kompensację grzbietu w przypadku oprawy szytej.

 

Jak przygotować grzbiet katalogu?

Podczas projektowania istotną kwestią w przypadku wybrania oprawy klejonej jest szerokość grzbietu okładki katalogu. Ze względu na tolerancje produkcyjne najlepiej jest projektować grzbiet w kolorze okładki. W przypadku wystąpienia grzbietu katalogu o znacznej szerokości, >1 cm można zaprojektować na nim dodatkowy opis np. tytułu wydania.

W przypadku popularnych papierów
Dla środka katalogu drukowanego na papierze o gramaturze 130g w połysku należy liczyć grubość 1 kartki jako 0.08 mm, w przypadku papieru matowego ta wartość to 0.09 mm.
Dla środka katalogu drukowanego na papierze o gramaturze 170g te wartości to odpowiednio 0.09 i 0.10 mm.

Konfigurator katalogów w serwisie internetowym drukarni automatycznie wylicza grubość grzbietu drukowanego katalogu. Po wybraniu papieru dla środka katalogu oraz wpisaniu ilości stron system automatycznie obliczy i wyświetli grubość grzbietu w sekcji okładka.

 

Jak drukujemy katalogi?

Zapewniamy wydruk katalogów firmowych w dwóch różnych technologiach co czyni naszą ofertę elastyczną i dopasowaną do potrzeb klienta. Do nakładów od 1 do kilkuset sztuk stosowana jest cyfrowa technologia druku, natomiast w nakładach liczonych w tysiącach stosujemy technologię druku offsetowego. Realizujemy druk katalogów w czerni i kolorze na szerokiej ofercie papierów. Popularne kombinacje papierów w druku katalogów to 250-300g na okładkę + 130-170g na środek katalogu. Mogą państwo sami zdecydować jaką kombinację papierów dla środka i wnętrza drukarnia zastosuje lub skorzystać z naszego doradztwa.

 

Jakie uszlachetnienia są dostępne dla drukowanych katalogów?

Wydruk katalogu może zostać uszlachetniony lakierem lub laminatem foliowym mat/połysk a także lakierem wybiórczym UV. Uszlachetniania wydatnie wpływają na walory estetyczne oraz trwałość drukowanych katalogów firmowych.

 

 

Jakie rodzaje opraw stosowane są przy katalogach?

 

Oprawa szyta drutem

W tego typu oprawie do łączenia kartek stosuje się drut, popularnie spotykany w zeszytach, stąd potocznie stosowana nazwa "oprawa zeszytowa". Oprawa zeszytowa ma zastosowanie dla katalogów o objętości od 8 do kilkudziesięciu stron (zależy bezpośrednio od grubości zastosowanego papieru). Grzbiet w tej oprawie ma łagodny kształt w odróżnieniu od katalogu w oprawie klejonej. W oprawie szytej drutem ilość stron katalogu musi być podzielna przez 4. Oprawa szyta typu jest mniej trwała od oprawy klejonej ponieważ kartki są zamocowane tylko w dwóch punktach, a nie na całej długości. Oprawa szyta drutem jest najtańszą z dostępnych w ofercie.

 

Oprawa klejona

Najpopularniejszy typ oprawy katalogów. Okładki w katalogach w oprawie klejonej to zazwyczaj papiery i kartony w gramaturach 250-350g - sztywnością zbliżone do wizytówki. Oprawę klejoną stosuje się przy katalogach o objętości co najmniej 60 stron. Grzbiet okładki katalogu powinien mieścić się w zakresie szerokości od 4 do 50 mm. Katalogi firmowe o małej ilości stron są w tej technologii niewykonalne i wymagają zastosowania oprawy szytej drutem.

W oprawie klejonej w zależności od potrzeby stosowane są dwie technologie klejenia: Hot-melt i PUR.

Hot-melt (klej na gorąco) jest najpopularniejszą metodą spotykaną powszechnie w katalogach od dziesięcioleci. Istnieje wiele odmian kleju w tej technologii która jest ciągle udoskonalana. Najnowsze odmiany kleju na gorąco osiągają parametry elastyczności jak i trwałości zbliżone do kleju poliuretanowego co wydatnie zwiększa jego zastosowanie.
Hot-melt charakteryzuje się wysoką trwałością, spoiny klejowej i korzystną ceną produkcji. Jest najbardziej odpowiedni dla katalogów w oprawie miękkiej drukowanych na papierze niepowlekanym.  Jego istotną zaletą jest szybkość wiązania, która następuje zaraz po ostygnięciu kleju, pozwalając na dalszą obróbkę introligatorską i szybką dostawę gotowego produktu do odbiorcy.

PUR (klej poliuretanowy) - Klej utwardzany podczas reakcji chemicznej, uzyskuje wysoką elastyczność i przyczepność do wszelkich podłoży drukowych. Daje to wymierne korzyści przy klejeniu katalogów w których wewnątrz zastosowano sztywny papier powlekany. Dzięki elastycznej spoinie klejowej katalog pozwala się łatwo rozkładać bez ryzyka pęknięcia grzbietu

 

Oprawa spiralna

Oprawa popularnie stosowana w różnych dokumentacjach, menu, katalogach, które będą intensywnie eksploatowane. Dzięki perforacji kartek i zastosowaniu metalowej spirali, kartki dowolnej sztywności można swobodnie przewracać utrzymując płaski charakter katalogu. Brak grzbietu umożliwia przełamywanie katalogu w dowolny sposób. Jest to oprawa bardzo wygodna w użyciu. Możliwość wyboru spirali w różnych kolorach może stanowić dodatkową ozdobę.

 





Printhub.pl Drukarnia Online